sg112

 

Patrol 2 - SG112 jest jednostką typu "Baltic 2401 Patrol" i został wybudowany w estońskiej stoczni Baltic Workboats AS w Nasva.
SG112 zaklasyfikowany jest jako patrolowiec pomocniczy, przeznaczony do pełnienia służby dozorowej i patrolowej w strefie przybrzeżnej (do 20 mil morskich).
Budowę rozpoczęto w styczniu 2009, banderę RP podniesiono 11 maja 2010 w bazie Kaszubskiego Dywizjonu SG w Gdańsku Westerplatte.

Okręt - zarówno kadłub jak i nadbudówka zbudowany jest ze stopów lekkich (marine aluminium, ice strenghtened).
Długość jednostki – 23,7 m, szerokość całkowita – 5.7 m, zanurzenie – 1.35 m, wyporność ok. 51 t.
Napęd to dwa 16 litrowe diesle V8 Scania Engine Marine DI 16 M43, każdy o mocy ok. 730 KM, napędzające pięciołopatową śrubę o stałym skoku.
Prędkość maksymalna wg. stoczni to nie mniej niż 21 węzłów. Zasięg pływania do 500 Mm, autonomiczność jednostki nie mniej niż 4 doby.
Załoga stała - 6 osób, możliwość zabrania na pokład dodatkowych trzech funkcjonariuszy.
Okręt nie posiada stałego uzbrojenia, na dziobie znajduje się seryjnie montowana podstawa dla WKM 12,7 mm.
Jednostka została zbudowana w ramach realizacji rządowego programu modernizacji służb mundurowych w latach 2007- 2009, finansowanego z budżetu państwa. Koszt to ok. 12,5 miliona złotych.


 

Czy wiesz, że ...

Jacht żaglowy, SY, s/y lub s. y. (ang. sail yacht) – jednostka pływająca wykorzystywana do celów sportowo-turystycznych, której głównym lub jedynym napędem są żagle. Wśród jednostek o napędzie żaglowym jest jednostką o pośredniej wielkości pomiędzy małą żaglówką a dużym żaglowcem. Przyjmuje się, że granicą pomiędzy jachtem żaglowym a żaglowcem jest długość jednostki 24 m.

logo

 

szanty

Jeżeli chcesz otrzymywać najnowsze wiadomości ze strony - ZAPISZ SIĘ !!