Artykuły

Coroczną tradycją stało się podsumowanie sezonu jak i rozgrywanych regat żeglarskich. Tegoroczne spotkanie odbyło się w dniu 18 października w hotelu „Młyn” w Elblągu.

Rozpoczął je Jerzy Wcisła omawiając planowane na rok 2015 przedsięwzięcia.

Jedną z istotnych nowości, jakie mają nastąpić jest zmiana formy organizacji regat o Puchar Trzech Marszałków. Przez ostatnich pięć lat regaty te miały formę wyścigu rozgrywanego między portami reprezentujących poszczególnych marszałków. Zmiana ma polegać na zorganizowaniu imprezy żeglarskiej w obrębie tylko jednego z portów gospodarza połączonych z innymi imprezami w danym mieście. Impreza będzie swojego rodzaju zlotem żeglarskim.

Przybyły na spotkanie marszałek województwa warmińsko-mazurskiego Jacek Protas potwierdził, że jest to przełomowy sezon dla turystyki wodnej. Doskonała współpraca z Obwodem Kaliningradzkim jak i otworzenie bazy czarterowej „hausbotów” w nowej marinie Jachtklubu Elbląg w znaczący sposób wpłyną na promocję Zalewu Wiślanego jak i całego regionu.

Kolejnym punktem spotkania było zapoznanie się z filmem o Zalewie Wiślanym prezentującym wykonane i planowane inwestycje. Ciekawe, dlaczego nie wspomniano o planach rozbudowy portu Frombork :-) . Wspomniano również o kontynuowaniu projektu budowy kanału przez Mierzeję Wiślaną.

Najważniejszą częścią spotkania na którą chyba wszyscy czekali było wręczenie nagród i wyróżnień dla sterników, którzy w całym sezonie uczestniczyli w największej liczbie regat i zajmują w nich wysokie pozycje - w 2014 roku w regatach objętych klasyfikacją Grand Prix sklasyfikowano 78 sterników (szczegółowa lista sterników).

Najlepsze wyniki osiągnęli:

1. Ryszard Seroka (Elbląg),
2. Michaił Mulleris (Rosja)
3. Łukasz Politański (Elbląg).

Najlepszą sterniczką została Daria Rybarczyk z Elbląga.


podziekowanie male 2014

Puchary zwycięzcom wręczał marszałek Jacek Protas. Marszałek wyróżnił również kluby żeglarskie w tym: Morski Klub Żeglarski „Dal” PTTK we Fromborku Jachtklub, Ognisko Sportów Wodnych „Fala” i Harcerski Ośrodek Wodny „Bryza” w Elblągu, Yacht Club Zalew Wiślany Nowa Pasłęka, Jacht Klub Krynica Morska oraz Pomorski Związek Żeglarski w Gdyni i Federację Sportu Żeglarskiego Obwodu Kaliningradzkiego Federacji Rosyjskiej.

Specjalne wyróżnienie otrzymała załoga jachtu Aquarella, która brała udział w Mistrzostwach Świata Jachtów Morskich w formule ORC w Kilonii w 2014 r.

Biorąc pod uwagę fakt, że coraz więcej załóg z naszego regionu startuje w regatach morskich rozlosowano nagrodę ufundowaną przez marszałka w postaci bonu na wykonanie żagla w żaglowni Ocean Sails z logo Warmii i Mazur. Bon o kwocie 4000 zł wylosował jacht Kristi z Tolkmicka.


Spotkanie zakończyło się na rozmowach żeglarzy w kuluarach o minionym sezonie oraz przy stołach wypełnionych przekąskami.

mr


 

Czy wiesz, że ...

Mila morska (Mm, ang.: nautical mile – NM, International Nautical Mile – INM) – jest jednostką odległości stosowaną w nawigacji morskiej. Jest to długość łuku południka ziemskiego odpowiadająca jednej minucie kątowej koła wielkiego. W rzeczywistości ze względu na kształt kuli ziemskiej (Geoida) długość łuku 1 minuty kątowej jest różna w zależności od szerokości geograficznej, dlatego umownie przyjęto długość uśrednioną.

1 INM → 1’ stąd: 40 000 km / (360° × 60’) = 1851,852 m ≈ 1 852 m w układzie SI (wartość przyjęta w Normie ISO 31-2)
1 INM = 10 kabli

logo

 

szanty

Jeżeli chcesz otrzymywać najnowsze wiadomości ze strony - ZAPISZ SIĘ !!