Artykuły

Coroczną tradycją stało się podsumowanie sezonu jak i rozgrywanych regat żeglarskich. Tegoroczne spotkanie odbyło się w dniu 18 października w hotelu „Młyn” w Elblągu.

Rozpoczął je Jerzy Wcisła omawiając planowane na rok 2015 przedsięwzięcia.

Jedną z istotnych nowości, jakie mają nastąpić jest zmiana formy organizacji regat o Puchar Trzech Marszałków. Przez ostatnich pięć lat regaty te miały formę wyścigu rozgrywanego między portami reprezentujących poszczególnych marszałków. Zmiana ma polegać na zorganizowaniu imprezy żeglarskiej w obrębie tylko jednego z portów gospodarza połączonych z innymi imprezami w danym mieście. Impreza będzie swojego rodzaju zlotem żeglarskim.

Przybyły na spotkanie marszałek województwa warmińsko-mazurskiego Jacek Protas potwierdził, że jest to przełomowy sezon dla turystyki wodnej. Doskonała współpraca z Obwodem Kaliningradzkim jak i otworzenie bazy czarterowej „hausbotów” w nowej marinie Jachtklubu Elbląg w znaczący sposób wpłyną na promocję Zalewu Wiślanego jak i całego regionu.

Kolejnym punktem spotkania było zapoznanie się z filmem o Zalewie Wiślanym prezentującym wykonane i planowane inwestycje. Ciekawe, dlaczego nie wspomniano o planach rozbudowy portu Frombork :-) . Wspomniano również o kontynuowaniu projektu budowy kanału przez Mierzeję Wiślaną.

Najważniejszą częścią spotkania na którą chyba wszyscy czekali było wręczenie nagród i wyróżnień dla sterników, którzy w całym sezonie uczestniczyli w największej liczbie regat i zajmują w nich wysokie pozycje - w 2014 roku w regatach objętych klasyfikacją Grand Prix sklasyfikowano 78 sterników (szczegółowa lista sterników).

Najlepsze wyniki osiągnęli:

1. Ryszard Seroka (Elbląg),
2. Michaił Mulleris (Rosja)
3. Łukasz Politański (Elbląg).

Najlepszą sterniczką została Daria Rybarczyk z Elbląga.


podziekowanie male 2014

Puchary zwycięzcom wręczał marszałek Jacek Protas. Marszałek wyróżnił również kluby żeglarskie w tym: Morski Klub Żeglarski „Dal” PTTK we Fromborku Jachtklub, Ognisko Sportów Wodnych „Fala” i Harcerski Ośrodek Wodny „Bryza” w Elblągu, Yacht Club Zalew Wiślany Nowa Pasłęka, Jacht Klub Krynica Morska oraz Pomorski Związek Żeglarski w Gdyni i Federację Sportu Żeglarskiego Obwodu Kaliningradzkiego Federacji Rosyjskiej.

Specjalne wyróżnienie otrzymała załoga jachtu Aquarella, która brała udział w Mistrzostwach Świata Jachtów Morskich w formule ORC w Kilonii w 2014 r.

Biorąc pod uwagę fakt, że coraz więcej załóg z naszego regionu startuje w regatach morskich rozlosowano nagrodę ufundowaną przez marszałka w postaci bonu na wykonanie żagla w żaglowni Ocean Sails z logo Warmii i Mazur. Bon o kwocie 4000 zł wylosował jacht Kristi z Tolkmicka.


Spotkanie zakończyło się na rozmowach żeglarzy w kuluarach o minionym sezonie oraz przy stołach wypełnionych przekąskami.

mr


 

Czy wiesz, że ...

Jacht motorowy, MY lub m/y, m. y. (ang.: motor yacht) – jacht którego głównym napędem jest silnik (napęd) mechaniczny. Często małe jachty motorowe błędnie nazywa się motorówkami. Wedle Polskiego Rejestru Statków motorówkę od jachtu motorowego odróżnia przeznaczenie. Jachty służą wyłącznie celom sportowym lub turystycznym.

logo

 

szanty

Jeżeli chcesz otrzymywać najnowsze wiadomości ze strony - ZAPISZ SIĘ !!